Jak vás sleduje velký bratr Facebook?

Asi málokdo dnes pochybuje o tom, že Facebook o nás ví mnohem více, než doufáme. Věděli jste ale, že Facebook ukládá následující informace?

Odkud se přihlašujete

Pokud si ráno pustíte z domova Facebook, dopoledne jedete na letiště a večer se pokusíte přihlásit z Indie, může vás nemile překvapit hláška o dočasně zablokovaném účtu. Facebook si totiž do své databáze ukládá i místo, odkud se hlásíte. Pokud lokalitu během dne dramaticky změníte (tj. přejezd z domova do práce nevadí), může si Facebook myslet, že se někdo pokusil hacknout váš účet a tímto ho chrání. Obvykle vám pak pustí sérii fotografií vašich přátel a vy musíte určit, kdo se na daných fotkách nachází. Funkce je sice pro vaše dobro, ale pokud váš účet napadne někdo ze stejného města, Facebook to nemusí poznat.

Když neznáte své přátele

Předchozí kontrola s rozpoznáváním přátel ale může mít pochybné výsledky. Pokud máte několik stovek přátel, může se stát, že některé podle vzhledu opravdu nepoznáte, jiné fotky mohou být oblíbená mimina a některých vůbec nejsou lidé – Facebook prostě náhodně vybírá fotky z alb uživatelů (ve který může ale někdo na obrázku auta označit konkrétního uživatele). Takže i když vy jste vy, možná se na Facebook jen tak nepřihlásíte. Ale nezoufejte, Facebook vám tento test nabídne několikrát. Pokud tímto test neprojdete vícekrát, má Facebook připravenou alternativu v podobě mapy, na které vyznačí místo posledního přihlášení. Vy pak potvrdíte, že že jste to opravdu vy, kdo byl ráno v Praze a večer v Dillí. A tady pozor – pokud by opravdu někdo napadl váš účet, tak samozřejmě na tuto otázku odpovídejte „nic o tom nevím“ – Facebook vás pak vyzve ke změně hesla.

Ukládání hesel

Změnili jste si podle předchozího odstavce heslo a ne a ne si jej pamatovat, pořád se hlásíte starým heslem? Facebook odhaluje, že neukládá pouze vaše aktuální heslo, ale i celou historii vašich hesel. Pokud se pokusíte přihlásit se starým heslem, Facebook vám suše oznámí – přihlásili jste se vaším starým heslem. To je potenciálně nebezpečné, protože pokud např. používáte stejné heslo do bankovnictví i na Facebook, později si uvědomíte, že to není dobrý nápad a na Facebooku si heslo změníte, tak stále může někdo teoreticky napadnutím Facebooku získat vaše heslo do elektronického bankovnictví. Je to už sice velká paranoia, ale nezapomeňte – velký bratr vás sleduje!

Komentovat

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.